Ürgüpte Mimari

Kaya kütleleriyle iç içe geçmiş bir mimari sergileyen Ürgüp'ün hemen her köşesinden farklı bir dönemin izleri dökülür.

Binlerce yıldır kaya evlerde geçen yaşam sanki hiç kesintiye uğramamış gibidir. Selçuklu'dan kalma bir taş yapı ile zarif bir Osmanlı konağını kolkola fotoğraflamak mümkündür.

Kapadokya'nın geleneksel taş mimarisi burada da kendini gösterir. Pek çok yapının yarısı kaya oyuğu içinde, diğer yarısı kesme taşlarla örülmüş bölümler halinde dışarıya taşar. Özellikle kapı eşiklerinde kendini gösteren zarif taş işçiliği özgün Ürgüp evlerinin vazgeçilmezidir.

Esbelli, Yunak, Dereler ve Kayakapı gibi eski mahalleleri geleneksel mimarinin en yoğun olduğu bölümleridir.


 

ARCHITECTURE IN ÜRGÜP:

Displaying an architecture interwoven with rock masses, there are traces from a different era in almost every corner of Ürgüp.

It seems that the life which has been going on in rock houses for thousands of years were never interrupted. One could take the photo of a stone building from the Seljuk era and a delicate Ottoman mansion at the same time.

The traditional stone architecture of Cappadocia is also evident here. The half of many buildings are inside the carved rocks, and the other half lie beyond in the form of a cut-stone piece. The delicate stonework that are seen particularly in the door sills are the indispensable elements of original Ürgüp houses. The traditional architecture prevails in old neighborhoods such as Esbelli, Yunak, Dereler and Kayakapı.

Online İşlem Merkezi
Hava Durumu
Nöbetçi Eczane
Sinemada Bu Hafta
Bahtiyar Bahtı Kara

BAHTİYAR BAHTI KARA

 

Özet ve Detaylar
Annesi yüzünden 36 kez 'evlenememiş' olan Bahtiyar Hoca bir garip medyumdur. Fakat Bahtiyar Hoca, kaderine ve annesine karşı gelip, yeğenlerinin açtığı türlü sorunlara da rağmen, köye yeni taşınan, daha önce başından 2 başarısız evlilik geçen Dul Pakize ile evlenmeyi kafaya koyacaktır.
Bunun için de engel tanımayacaktır!Filmin yönetmenliğini Ergin Yılmazer yaparken senaryo ise İbrahim Bakırhan ve Kadir Maraşlı’ya ait.
Filmin kadrosunda ise Kadir Çöpdemir, Yeşim Salkım, Metin Zakoğlu, Nedim Saban, Ferdi Sancar, Duygu Çelebi, Gülnihal Demir, Mustafa Şen, Yaşar
Uzer, Yasemin Tunca yer alıyor.

RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE AKŞAM SİNEMA GÖSTERİMİ SAAT 21:30'A ALINMIŞTIR.

DİKKAT: Filmde 13 yaş sınırı vardır

BAHTİYAR BAHTI KARA


HER GÜN: 13:30 - 21:30

İLETİŞİM: 0384 341 49 39

 

HER GÜN

ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONUNDA

13:30 - 21:30 SAATLERİNDE

 


 

 

GELECEK PROGRAM

GARFİELD

 ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONU

 0 384 341 49 39