Kayakapı Projesi

Ürgüp'ü geleceğe taşıyacak en önemli atılımlardan biri Kayakapı projesi olarak görülüyor.

UNESCO'nun destek verdiği projeye göre Ürgüp'ün en eski mahallesi olan Kayakapı'daki eski mülk sahiplerinin Adının yaşatıldığı Esat AĞA Konağı, Davut Ağa Konağı gibi 212 tarihi yapı titizlikte restore ediliyor.

Uzun soluklu proje tamamlandığında eski mahalledeki yıkık dökük haldeki kaya camisi, kaya kiliseleri, çeşmeleri ve Roma hamamı da ayağa kaldırılacak, bazı yapılar müze olarak düzenlenecek. Bağcılık ve üzüm üretimine bağlı yan ürünler desteklenecek, sanatsal etkinlikler düzenlenecek, dokuma, çömlek ve heykel gibi el sanatlarının üretimine yönelik atölyeler açılacak.

Restorasyon çalışmaları devam eden ve etap etap turizme kazandırılan Kayakapı tamamlandığında Ürgüp'ün turistik geleceğine önemli bir katkı sağlayacağı çok açık.

 

ÜRGÜP – KAYAKAPI PROJECT:

The Kayakapı Project is considered as one of the most important breakthroughs that will carry Ürgüp into the future.

As part of the project, which is supported by UNESCO, 212 historical buildings such as Esat Agha Mansion and Davut Agha Mansion, in which the old landlords of Kayakapı are embalmed, are being restored carefully.

When the long-termed project is completed, the tumble-down rock mosque in the old neighborhood, the rock churches, fountains and the Roman bath will be restored and some buildings will be turned into museums. The viniculture and winemaking will be supported, artistic activities will be organized and workshops aimed at producing handicrafts such as weaving, pottery and sculpture will be opened.

The process of restoration is underway in Kayakapı, and once it’s brought into tourism step by step, it will obviously make great contributions to the future of tourism in Ürgüp.

 

Online İşlem Merkezi
Hava Durumu
Nöbetçi Eczane
Sinemada Bu Hafta
PAPATYA

PAPATYA

GÖSTERİMDEKİ PROGRAM

KOMEDİ - DRAM

  HER GÜN: 13:30 - 19:30 SEANSLARINDA

ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONUNDA

 GELECEK PROGRAM

YENİ YIL TEHLİKEDE

KOMEDİ -AİLE

05 OCAK 2018

19 OCAK AYI KARDEŞLER SİRKTE CURCUNA

26 OCAK BOBİ DİKENLERİN GÜCÜ ADINA

İLETİŞİM: 0 384 341 49 39

 

 


 

 

 ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONU