ÜRGÜP'TE ÇİPLİ KİMLİK BAŞVURULARI BAŞLADI


İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’ kapsamında nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarının Ürgüp'te dağıtımına başlandı.
 
Çipli kimlik kartı için Ürgüp'te ilk müracaatı Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ve Ortahisar Belediye Başkanı İsmail Genç yaptı.
2 Ocak 2017 itibariyle dağıtımına başlanan çipli kimlik kartları için Ürgüp İlçe Nüfus Müdürlüğünde tüm teknik kontrollerin yapıldığını ve T.C. Kimlik Kartı başvurularını almak üzere tüm alt yapı hazırlıklarının tamamlandığını belirten İlçe Nüfus Müdürü Abdulkadir Ulusoy, yeni kimlik kartları ile ilgili bilgi verdi.
 
“DAHA GÜVENLİ OLACAK VE BÜROKRASİYİ AZALTACAK”
 
Çipli kimlik kartlarının kullanım süresinin 10 yıl olacağını aktaran Nüfus Müdürü Abdulkadir Ulusoy, yeni kimlik kartlarının beraberinde birçok kolaylık getirdiğini söyledi.

 

Ulusoy, “Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı. Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi "tek kart-tek şifre" dönemine geçilecek. Uygulamayla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişim sağlanabilecek. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Elektronik imza olarak da kullanılabilecek kimlik kartları, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik hizmetlerinde elektronik iş süreçlerini destekleyerek, bürokrasiyi azaltacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar en aza indirilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak” diye konuştu. 
 
Başvurularını elektronik ortamda, parmak izi gibi detayları sisteme girilen Kaymakam Maraşlı, Başkan Yıldız ve Başkan Genç, “Yeni kimlik kartlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz” dediler.
 
 
HABER RESİMLERİ
Online İşlem Merkezi
Hava Durumu
Nöbetçi Eczane
Sinemada Bu Hafta
PAPATYA

PAPATYA

GÖSTERİMDEKİ PROGRAM

KOMEDİ - DRAM

  HER GÜN: 13:30 - 19:30 SEANSLARINDA

ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONUNDA

 GELECEK PROGRAM

YENİ YIL TEHLİKEDE

KOMEDİ -AİLE

05 OCAK 2018

19 OCAK AYI KARDEŞLER SİRKTE CURCUNA

26 OCAK BOBİ DİKENLERİN GÜCÜ ADINA

İLETİŞİM: 0 384 341 49 39

 

 


 

 

 ÜRGÜP BELEDİYESİ SİNEMA SALONU